Açılış - Kapanış 7/24
Telefon +90 543 866 66 07
e-mail: nobeltemizlikk@gmail.com

Derz Temizliği Nasıl Yapılır?

Derz Temizliği Nasıl Yapılır?

Derz Temizliği Nasıl Yapılır?

Derz temizliği nasıl yapılır hiç merak ettiniz mi? Bu sorunun öncesinde sizlere açıklamak istediğimiz konu şudur. Derz nedir? Derz; inşaat esnasında duvarların sunduğu taş aralıklarının, yapılan harçla doldurulup üstünden mala ile geçilmesidir. Bir diğer tabiri ise mala ile beraber duvarın üzerine çizilen çizgidir. Aynı zamanda fayans, seramik ve mermer gibi parçalar ile kaplanan yerdeki yüzeyin ince kalan aralık alanlarını doldurduğumuz madde olarak karşımıza çıkar.

Derz maddesini çeşitleri bulunur. Yapılan seçeneğe göre bu derz çeşitleri kullanım gösterebilir. Hepsinin kendine göre farklı şekilde avantajları bulunur. Bu sayede yer yer yapılan işleri daha sağlam yapmamıza sebebiyet verirler. Sizlere bu çeşitleri maddeler halinde listelemek istedik.

  • Genleşme Derzleri (Dilatasyon Derzleri)
  • Oturma Derzleri
  • Konstrüktif Derzler
  • Deprem Derzleri

Bu derz çeşitleri bu şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu çeşitlerin ne işe yaradıklarını ufak bir tarama sonucunu bulabilirsiniz.

Derz Temizliğinin Önemi

Derz temizliği yapmak görüntü ve kalite açısından çok önemli bir iştir. Derz temizliğinin önemi ise, kararan yüzeylerin temizlenmesidir. Bunun için öncelikle derz üzerinde kararmış olan bölgeyi tespit etmemiz gerekir. Sonrasında ise temizlik için sağlam ve kaliteli bir ürün seçmemiz gerekir. Sakın unutmayın! Derz temizliği için kesinlikle doğru ürünü seçtiğimizden emin olmalıyız. Seçtiğimiz ürünü derz alanında bulunan tüm yüzeye uygulamamız gerekiyor. Örneğin fayans ve derz araları olabilir.

Bu ürünün sağlıklı kullanımı yapıldıysa, bu işlemden sonra bir süre beklememiz gerekir. Yaklaşık beklememiz gereken işlem hacmi 5 ya da 10 dakika kadardır. Sonrasında yapmamız gereken işlem ise ürünün ılık bir suda bir bez ile durulanmasıdır. Fayans üzerinde bulunan kir ve lekelerin yavaş yavaş geçtiğini göreceksiniz. Son olarak kurulayıp işlemi bitirebilirsiniz.

Derz Temizliğinde Ne Kullanılır?

Hiç merak ettiniz mi? Derz temizliğinde ne kullanılır? Derz temizliğini yaparken bu işe özel olarak üretilen temizlik ürünlerini seçmemiz, yapacağımız temizlik açısından oldukça önemlidir. Yanlış ürünü seçtiğimiz takdirde fayans gibi temizlik alanlarına zarar verme olasılığımız bulunur. Bu sebepten dolayı seçtiğimiz ürünün doğru olduğundan emin olalım sayın okurlarımız.

Call Now ButtonHemen Ara