Açılış - Kapanış 7/24
Telefon +90 543 866 66 07
e-mail: nobeltemizlikk@gmail.com

Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Boya lekesi nasıl çıkar sorusu, etrafa bulaşmış boya lekelerinin kolaylıkla çıkmamasından dolayı birçok kişinin ortak sorunu haline gelmiştir. Kaza eseri etrafa bulaşmış boya lekeleri, çirkin bir görüntüye neden olmaktadır. Ayrıca oldukça titiz bir temizleme işlemi gerektirmektedir.

Boya lekesi, boyanın bulaştığı zemine uygun olan temizleyici ve yöntemle çıkarılabilir. Yanlış temizleme yöntemini kullanmak boya lekesini temizlemeyip yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle boyanın bulaştığı bölgeye uygun bir şekilde temizlik yapmak oldukça önemlidir.

Boya Lekesinden Kurtulmak İçin Hangi Malzemeler Kullanılır?

Boya lekesinden kurtulmak için hangi malzemeler kullanılır sorusunun tek bir cevabı yoktur. Lekeyi çıkartma konusunda kullanılacak olan malzemeler boyanın cinsine ve bulunduğu bölgeye göre değişmektedir. Boya lekesinden kurtulmanın en önemli noktalarından biri boyaya ve zemine uygun temizlik malzemesini kullanmaktır.

  • Koltuk
  • Kıyafet
  • Halı
  • Duvar
  • Parke

su bazlı boya lekesi varsa; bulaşık deterjanı kullanmak en yaygın ve işe yarayan yöntemlerden biridir. Lekeye neden olan boya su bazlı değil de yağ bazlı ise, selülozik tiner boyayı temizleyecektir.

Boya Lekesi Nasıl Temizlenir?

Boyanın cinsine göre seçilmesi gereken yöntemleri bilmenin yanı sıra doğru bir şekilde uygulama yapmak yüzeye zarar vermemek açısından oldukça önemlidir. Tam bu noktada boya lekesi nasıl temizlenir sorusuna alacağınız doğru yanıtlar oldukça önemlidir. İşte boya temizlemek için uygulamanız gereken adımlar:

  1. Yüzeyin gözenekli (kumaş, halı..) mi gözeneksiz (kapı, duvar..)mi olduğunu ve boyanın cinsini farkında olun.
  2. Gözenekli yüzeyler boyayı kolay bir şekilde emer bu nedenle boya yayılmadan hızlı bir şekilde hareket etmek ve boyanın yapısına uygun temizleyiciyi çok bastırmadan kullanmak gerekir.
  3. Gözeneksiz yüzeylerin boyayı emme gibi bir sorunu olmadığından boyanın kurumasını bekleyerek uygun temizleyici ile boyanın olduğu bölgeyi ovalayın. Bu işlem sırasında zemine zarar verecek kadar sert hareketler sergilememek oldukça önemlidir.

Boya lekesi çıkartmak dikkat edeceğiniz bu detaylar sayesinde oldukça kolaydır. Siz de dikkat edeceğiniz bu püf noktalar sayesinde, herkesin korktuğu boya lekelerinden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Hemde bunu yaparken eşyalarınıza zarar vermezsiniz.

Call Now ButtonHemen Ara